Tarihimiz

Tayyar Ekşi’nin ilk işi Erzurum’da bir ilkokul binası olmuştur. Kurucumuz Tayyar Ekşi 1954 yılından itibaren Erzurum’da çeşitli işler yapmıştır.

Tarihimiz
shadow

Tayyar Ekşi’nin ilk işi 1954 yılında Erzurum’da bir ilkokul binası olmuştur. Kurucumuz Tayyar Ekşi 1960 Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi inşaat ihalesini aldı. A grubu karne ile yoluna devam etti.

Tayyar Ekşi kendi ismini taşıyan firması ile 1968 – 1972 yılları arasında Erzurum Küçük Sanayi Sitesi ve Altyapısı, Hükümet Konağı, Okullar ve Kooperatifler gibi çeşitli inşaat işlerini, 1973 – 1979 arasında ise gittikçe büyüyen ölçeklerde birçok projeyi tamamlamıştır. 1979 yılında büyüyen firmamız Anonim Şirket olma kararını almıştır. Tekinsat A.Ş. namı altında faaliyetlerini sürdürme kararı alan firmamızın Tayyar Ekşi’nin emekliye ayrılması ile boşalan yönetim kurulu başkanlığına büyük oğlu Hasan Ekşi geçmiştir. 1979 yılındaki bu kan değişimi firmamızın en önemli kilometre taşlarından birisidir.

1961 yılından beri babası Tayyar Ekşi’nin çeşitli inşaatlarında fiilen çalışan ve aynı zamanda liseyi ve üniversiteyi başarıyla tamamlayan Hasan Ekşi, 1972 yılında şahsi müteahhitlik karnesine sahip olarak müteahhitliğe ilk adımını Türkiye’nin en genç müteahhitleri arasına girerek atmıştır. 1979 yılında firmamızın kurumsallaşarak A.Ş.’ye dönüşmesinde en büyük etki şüphesiz ki Hasan Ekşi’ye aittir. Hasan Ekşi’nin yaptığı ilk icraat Erzurum’u yetersiz görmesi nedeniyle ve Türkiye çapında bir firma olmak hedefiyle Merkez ofisimizi İstanbul’a taşımak ve firmamızın unvanını 1981 yılında Ekşioğulları A.Ş.’ye çevirmek olmuştur. İstanbul’un lüks semtlerinde çeşitli bina ve konut işlerini başarıyla tamamlayan firmamız, 1984 yılında Doğubeyazıt Endüstri Meslek Lisesi inşaatı ile A Grubu Her Miktar karneye hak kazanmıştır. Firmamız, 1984 – 1992 yılları arasında Erzurum, Kars, Iğdır, İstanbul ve Ağrı’da birçok farklı işi başarıyla tamamlamıştır.
1990’lar firmamız için bir dönüm noktasıdır. Yeni firmalar kuran Hasan Ekşi ve kardeşleri Mehmet Ekşi ve Recep Ekşi Ekşioğulları Şirketler Topluluğunun oluşmasını sağlamıştır. Bu firmalar ile faaliyet gösteren Ekşioğulları Topluluğu 1993’ten 1999 yılına kadar altyapılar, toplu konutlar, okullar, üniversiteler, kışlalar ve iş merkezleri inşa ederek Türkiye çapında bir inşaat grubu olmuştur.

1999 yılında topluluğumuzun yönetim şekli yeni nesiller için daha esnek bir yapıya kavuşturulmuş ve firmaların yönetim kurulları ayrılmıştır. 90’lı yıllar topluluğumuzun yurt dışına açılımı açısından da temel teşkil etmiştir. 1994’te başlayan yurt dışı ilişkileri ile Malezya, Singapur, Kazakistan, Almanya, İtalya, Türkmenistan, İngiltere ve son olarak Nijerya, Irak, Libya, B.A.E. ve Tanzanya ülkelerinde çok başarılı irtibatlar sağlanmıştır. Bu çalışmalar neticesinde 2001 yılında topluluğumuzun yurt dışı büyük projelerinden olan Nijerya Kaduna Eyaleti By-Pass Otoyol inşaatının taahhütlüğü üstlenilmiştir. Uluslararası tecrübelerini çeşitli yapı ve altyapı projeleri ile zenginleştiren firmamız birçok ülkede sağladığı stratejik işbirlikleri ile uluslararası düzeyde konumunu sağlamlaştırmaktadır.

2013 yılında 56. yılımıza güvenilir ve güçlü bir uluslararası firmalar topluluğu olarak girmenin gururu bize gelecek adına ümit vermektedir.

Content Protection by DMCA.com